Průzračný Kosov

Video sestříhal: JaK,   Kamera: JaK a Petr,

 Tak jsme se po roce opět odhodlali do tohoto kapesního lomu. Odhodlali proto, že sem není jednoduchý přístup, který je obyčejně nemožný. Naštěstí máme v klubu jedince, který dokáže vstup zařídit, ale nelze to zneužívat příliš často, abychom si přístup dlouhodoběji udrželi. Zimní viditelnost je ale tak úžasná, že se to jednou za čas rozhodně vyplatí.

Je jen málo míst v republice, kde může viditelnost dosáhnout více jak 20 metrů. Tu současnou na Kosově odhaduji zhruba na 25 metrů, soudě podle pozorování potápěče s bílou lahví na opačné straně lomu. Proměřil jsem si to na Google Earth a skutečně podle místa, kde jsem to pozoroval, i po odečtení vzdálenosti potápěčů od stěn to vychází na 25 až 30m. Já se budu raději řídit tím konzervativnějším číslem. Nicméně z prostředka lomu bylo s přehledem vidět na obě stěny.

Nejčistší voda, kterou Pragoaquanaut v ČR pamatuje, je legendární viditelnost na Nové vsi v roce 1972. Tehdy bylo vidět od stěny ke stěně v místě, kde je lom široký 62 metrů!!!

Krásu čisté vody můžete obdivovat na fotkách Honzy Kotíka (viz níže), který se tentokrát opravdu vytáhl. Sešlo se dobré oko, fotografické zkušenosti, světlo, výborná technika a špičková viditelnost. Pro ty z vás, které by zajímalo na co je to foceno, tak Honza používá Canon 60D v pouzdře Nimar, objektiv Sigma 10mm f/2,8 EX DC Fisheye HSM a dvě světla W40VR.

Zajímavý byl ponor i tím, že jsem v něm zkoušel nový oblek SF Tech Kevlar Pro. Musím říct, že je to oblek opravdu divný. Aby mi bylo po 30 minutách v 4°C vodě horko, abych se pod vodou cítil jako v měkkém pyžamu, to mi přijde opravdu divné. Nasadit suché rukavice a zase po ponoru odpojit jediným snadným pohybem, aniž by pod vodou jakkoli hrozilo, že se rukavice vyplaví, to je taky dost nezvyklé. Kvalita švýcarské ruční práce je vidět v každém detailu. Chvíli mi sice trvalo, než jsem si zvykl na novou polohu vypouštěcího ventilu, ale jakmile jsem našel ten správný grif, tak jsem si to vyloženě užíval.

Účastníci: JaK, Petr, David, Martin Š.,Radek, Jakub

Napsal: Jakub

související

Zamrzlý Kosov

Perfektní ponor pod ledem, kdo neměl mokráč, musel si kontakt s vodou užít po ponoru. Obsahuje VIDEO.

hrad Karlštejn 2012

Klub Pragoaquanaut ve spolupráci s klubem Speleoaqunaut podnikl 4.11.2012 průzkumný sestup do hradní studny na Karleštejně.

jarní Solnohradsko

Tradiční klubová akce v Solnohradsku