Polsko, Jaworzno - lom Gródek, 17.10.2015

Polsko,  Jaworzno - lom Gródek,     17.10.2015
(někdy je v mapách lom označen Kamieniolomy Koparki)

"Nurkowanie na koparki po dziesięciu latach i dwóch miesiącach,"
tak by to alespoň řekl můj polský přítel Zbygniew (říkám mu bratr Lech). Je to novinář, a hned by vám vyprávěl příběh o návratu “plném krásných vzpomínek“. Bratr Lech rád trochu přehání, jako všichni novináři. Z dnešní party jsme tam byli 4 poprvé. Místo mě jel tenkrát před 10ti roky s klukama můj syn Lukáš. Moc se mu to tam líbilo, a tak když kluci plánovali “bagry“ okamžitě jsem se přidal, ... a nelitoval.
        V lomu jsou dva zatopené lanové bagry na pásovém podvozku. U jednoho je lopata (lžíce) stále zavěšena na lanech. Druhý bagr má pod ramenem připraveny hned dvě lžíce. Jedna je otevřená a dá se krásně proplavat.
         Je to sice "jenom hromada šrotu pod vodu", ale proplouvat okolo těch obrovských těžebních strojů, usadit se v kabině strojníka, nebo si udělat párty v jedné z těch lopat bagrů je zážitek, navíc umocněný výbornou viditelností. To je to, co vyhrává, co nás láká.

Lanový bagr je zařízení pro těžbu    a nakládání hornin.
Pracovní zařízení (lžíce) je zavěšena na lanech, kterými je ovládán její pohyb při těžbě hornin. Dnes už se moc nepoužívají.

         V okolí bagrů se údajně zdržují ryby, ale v době naší návštěvy se styděly. Mrzí mě ta menší zarybněnost oproti jiným lomům. Ale to spraví čas. Také historie lomu a příběh jeho zatopení, o kterém se můžete dočíst na www.stranypotapecske.cz, je zajímavý, až neuvěřitelný. Lom má také příjemné zázemí, které, jak se zdá, chce provozovatel dále rozvíjet. Plnění lahví, sociální zázemí, kryté přístřešky a další možnosti zpříjemňují pobyt. Trochu nás zaskočilo, že tam nebyl nikde k dispozici plán lokality, ale “staří“ mazáci to měli zmáklé, vžyť tam byli nedávno, “po dziesięciu latach i …“. Také mě potěšilo, že i přes velký zájem potápěčů, napočítali jsme nejméně 35 aut na parkovišti, jsme pod vodou byli “sami“. Viditelnost se nezhoršila ani při druhém, odpoledním ponoru. Hrubší struktura sedimentu se při případném zvíření rychle usadí, nebo tam jezdí uvědomělí potápěči,  kteří dobře vědí  ŽE:

KALÍ  SE  VEČER  V  HOSPODĚ  A  NÉÉÉ  POD VODOU“.
 
JaK

 

 

 

Oznámení

Dne 19.5. 2017 zemřel zakladatel klubu a nestor českého potápění PETR KARHAN

Bořenka podruhé

Někdo asi namítne, co nás vede k tomu jet zas na Bořenku?

SU Gologone

Sardská vyvěračka Su Gologone, zkoumaná již od 80 let i samotným Hasenmayerem, nám pro jednou také umožnila nahlédnout do svého nitra.