Zklamání na Fernsteinsee

Na služební cestě přes Německo, Rakousko, Lichtenštejnsko, Švýcarsko a zase Německo jsem se zastavil na Fernstein See, které je známé z přepychových podvodních fotografií. Je také známé tím, že abyste se v něm mohli potápět, musíte být alespoň tři noci ubytováni na zámku Fernstein, který stojí téměř hned vedle jezera. Cenu raději ani nechtějte znát. Prvním zklamáním bylo počasí, které mi nedovolovalo vidět panorámata okolních hor. Pršelo jen se lilo a tele doma nebylo. Ale to byl jen začátek. Velké zklamání bylo to, že jezero je přímo vedle velmi rušné silnice plné kamiónů. Tato silnice navíc odděluje zámek od jezera. Další darda je přístup majitelů, kteří pojímají jezero velmi rekreačně a tak u něj nechybí plastová lehátka, laminátové labutě a podobné nehoráznosti. Jezero se dá obejít asi za 40 minut příjemné chůze, při které musíš, bratříčku, za sebou zavírat vrátka, aby se krávy nerozutekly. Při procházce mě zklamala i čistota vody, kterou bych odhadoval maximálně na 12 metrů viditelnosti. Spíš jsem ale očekával něco jako Grünner See. No, možná to bylo tím počasím. Jezero je ale velmi členité s mnoha malými ostrůvky a jedním velkým uprostřed. To je dost neobvyklé a musí se nechat, že to má něco do sebe. Jezero je dosti mělké a dno porostlé spoustou parožnatek a prustek. To musí být pod vodou moc pěkné. Vysoké napětí hned za jezerem je ale další věc, která celkový dojem dost hyzdí.

No, jsem rád, že jsem to viděl, ale nemusím litovat, že se tady asi nikdy nepotopím. Nicméně lákadlem pořád zůstává blízké a mnohem hlubší Blindsee, na které jsem se už nedostal. Snad příště.

Jakub

Kolik stojí potápění? I.

Lidé, kteří o potápění zlehka uvažují, stejně jako ti kteří o výcviku přemýšlí zcela vážně si dříve či později položí otázku: "Kolik mě to vlastně bude stát?" Pojďme si udělat takový instantní balíček.

Hon na velrybáka a další radovánky

První ochutnávka pragoaquanautího výletu na Maledivy. Bezesporu top zážitek z nepředstavitelně nabitého dobrodružství. Obsahuje VIDEA

Fiji

Bega Lagoon - žraločí rodeo