Kolik stojí potápění? II.

V předchozím díle jsme si vypočítali náklady začínajícího potápěče, který se rozhodl pořídit si vlastní výbavu. Nyní se podíváme na to, kolik si musí potápěč připravit, pokud se bude chtít v potápění dále rozvíjet.

Upgrade na úroveň AOWD

Pokud se vám potápění zalíbí, po nějaké době vás přepadne touha poznat něco víc a přihlásíte se do kurzu pro mírně pokročilé (potřebujete k tomu napotápět alespoň 30ponorů). Při kurzu pro pokročilejší potápěče využijete vše, co jste zakoupili v základu, ale vzhledem k tomu, že rozšíříte svůj rozsah potápění o potápění v noci, špatné viditelnosti a do hloubek 30m, budete potřebovat hlavní světlo 10.000 Kč, záložní světlo 2.500 Kč, kompas 1.400 Kč a bójku s cívkou 2.000 Kč. Spolu s cenou za výcvik AOWD 3.900 korun dojdete k částce 19.800 korun a jste zase o krok blíže k vrcholným formám sportovního potápění.

Upgrade na úroveň Deep Diver

Pokud vás potápění pohltilo, budete pokračovat dál k cestě za technickým potápěním, hloubkám a pootevřete si cestu k velikým možnostem jeskynního a vrakového potápění. V této fázi se nevyhnete částečné obměně výstroje. Budete muset již pořídit suchý oblek, dvojitou láhev, druhý 1.stupeň automatiky a novou duši kompenzátoru. Záleží jen na vás, jestli nahrazenou výstroj prodáte, nebo ponecháte. Pokud jste jako singl láhev koupili velmi lehkou 12l láhev, využijete jí ještě v dalším upgradu, původní duši křídla využijete na cestách do tropů. Na tuto úroveň potřebujete alespoň 80 ponorů. Upgrade na úroveň Deep Diver vás vyjde na 68.000 korun. Je to hodně, ale jak jsem psal výše, jsou to otevřené dveře do jiné sféry potápění a zároveň bezpečnosti. Ale pozor! Vrakové a jeskyní potápění jsou odlišné disciplíny, které vyžadují samostatný kurz a něco dodatečného vybavení.

  • kurz 8.000 (Pragoaquanaut spojuje kurz Deep diver a Advanced Nitrox za celkovou cenu 12.000 korun)
  • suchý oblek s podoblekem 35.000 (velmi osciluje)
  • dvojče 14.000
  • duše na dvojče 7.000
  • 1. stupeň 4.000

Pokud je tato štace pro vás konečná, stojí za zvážení, jestli místo dvojčete na zádech nechcete používat dvě láhve na boku, neboli sidemount. Má to spoustu výhod zejména pro jeskyně, vraky a starší potápěče (60+). Finančně vás to vyjde přibližně stejně.

Upgrade na úroveň Advanced Nitrox

Zde budete potřebovat dekompresní láhev pro akcelerovanou dekompresi a k tomu novou automatiku. Celkem i s kurzem 22.500 Kč. Pokud jste na začátku koupili lehoučkou ocelovou 12l lahev, nyní ušetříte.

  • Kurz 8.000 (Pragoaquanaut spojuje kurz Deep diver a Advanced Nitrox za celkovou cenu 12.000 korun)
  • Automatika na stage 9.000
  • Stage lahev 5.500

Upgrade na Normooxic Trimix

Potápění vás již zcela pohltilo a vy chcete stále víc a hlouběji. Za novou stage s automatikou a kurz včetně plnění drahého helia vysolíte 34.000 korun. Za odměnu se velmi bezpečně potápíte do hloubek kolem 60 m. Před tím potřebujete napotápět několik mnoho ponorů na úrovni Advanced Nitrox.

  • kurz 15000
  • plnění lahví 5000
  • Automatika na stage 9.000
  • Stage lahev 5.500

Upgrade na full trimix.

Jste již potápěčtí fanatici s vypěstovanou závislostí na zvýšeném tlaku prostředí. Běžné hloubky vás již nudí a chcete se naučit bezpečně potápět do 100, 120, 130 metrů. Zaplatíte kurz a plnění během kurzu a pořídíte alespoň dvě nové stage s automatikami. Celkem vás to přijde na 57.000 korun.

  • kurz 20.000
  • plnění lahví 5.000
  • 2x Automatika na stage 9.000
  • 2x Větší stage lahev 7.000

Přechod na uzavřený okruh

Tak vy ještě nemáte dost? Nebo jste snad zjistili, že vydechovat helium do vody je jako vyhazovat bankovky z okna na ulici? Tak si držte klobouky, jedeme z kopce! Plný přechod na CCR vás vyjde zhruba na 270.000 korun. Pokud již dopředu víte, že se chcete potápět s rebreatherem, tento krok můžete udělat již po kurzu Advanced Nitrox a vydat se po cestě uzavřené. Velikou výhodou je v tomto ohledu úspora za velmi drahé helium. Cena plnění trimixu do třílitrové lahve je o řád nižší než u otevřeného okruhu. Počáteční investice se po započtení nákladů na sorbent a pravidelnou výměnu čidel vrátí zhruba za 200 trimixových ponorů.

Vrátí se mi moje "investice"?

Za úspěšnou kariéru technického potápěče na otevřeném okruhu tedy zaplatíte 269.800 korun. To do toho ovšem nepočítám pravidelné servisy, náhradní díly, cesty na lokality a plnění drahých plynů po celou dlouhou dobu získávání potřebných zkušeností. Jestli je to hodně nebo málo je asi  velmi individuální. Každopádně to nejdražší bude vždy čas, který do toho investujete. Jsou to stovky až tisíce hodin pod vodou, tisíce až desetitisíce hodin příprav, plánování, vzdělávání v průběhu mnoha a mnoha let. Na druhou stranu tohle vše děláme pro svou zábavu a lásku, která už dávno přerostla v posedlost. Všechny ty zážitky a čas strávený s přáteli, se kterými je pořád co si povídat, sdělovat a předávat. Každý krok kariéry otevírá nové dveře poznání z nejrůznějších oborů o kterých jste si dosud mysleli, že vás vůbec nezajímají. To je pro mě osobně mnohem víc než peníze.

Napsal: Jakub

PS: Nedávno jsem někde četl trefný slogan: "Dejte svoje děti na technické potápění, nikdy nebudou mít dost peněz na to, aby si kupovaly drogy."

související

Kolik stojí potápění? I.

Lidé, kteří o potápění zlehka uvažují, stejně jako ti kteří o výcviku přemýšlí zcela vážně si dříve či později položí otázku: "Kolik mě to vlastně bude stát?" Pojďme si udělat takový instantní balíček.

Kolik stojí potápění? II.

V předchozím díle jsme si vypočítali náklady začínajícího potápěče, který se rozhodl pořídit si vlastní výbavu. Nyní se podíváme na to, kolik si musí potápěč připravit, pokud se bude chtít v potápění dále rozvíjet.

Vytopený sklad 2013

Globální změny klimatu mají za důsledek mimo jiné častější povodně. Po roce 2002 jsem si tak zopakovali kompletní vyplavení skaldu.